Alberts Ziemelis (admin)
admin
7.49

Vērtēja 151 reizes

Apskatīja 1173 auto

Apskatīja 0 numurus

Datums: 22-Apr-2009

Komentēja 55 reizes

Alberts Ziemelis (admin)

admin

7.49

Alberts Ziemelis (Jūrmala)
UAZ 3152 Bezceļa karalis
Redzēts 13-Jan-2019

Dzimšanas diena: 16. septembris

Vecums: 49 gadi

Ko ņemt līdzi laivu braucienā 7.45
12-Jūn-2010

Ko ņemt līdzi laivu braucienā

Šī raksta daļa palīdzēs apzināt svarīgākās lietas, kas nepieciešamas laivu braucienā. Arī pašam tas noderēs kā špikeris nākamajam laivu braucienam.

Telts un apģērbs laivu braucienā

Ja laivu brauciens notiek vasarā jūnijā – augustā, pilnīgi pietiek ar šortiem, iešļūcenēm un T-kreklu. Gulēšanai naktī var paņemt ko siltāku. Pašam vienmēr somā ir vilnas zeķes vai biezas Lorpen termozeķes, mīkstas kokvilnas treniņbikses un Polartec 150 jaka. Aktīvās atpūtas braucienos arī tepat Latvijā izmantoju t.s. “gudro” apģērbu. Tas ir ļoti funkcionāls – silts, ātri žūstošs, elpojošs un viegli kopjams.

Vēsākā dienā lietoju vecu un mīļu, bet ļoti foršu dāņu Newline termoveļas kreklu ar Windstopper plēvi priekšpusē. Kājās – vieglas, ērtas un ātri žūstošas LoweAlpine neilona trekinga bikses. Lietus gadījumā lieliski noder plāna GoreTex jaka, kas labi aizsargā pret vēju un lietu, vienlaikus labi elpo un ātri žūst. Man tā ir sarkana, taču makšķērēšanai labāk būtu izvēlēties jaku tumšākos, pelēcīgākos toņos. Vasarā kājās velku iešļūcenes un citus apavus līdzi neņemu.

Par telti neko gudru vai jaunu nepateikšu. Lietoju labu, vienkāršu un klasisku telti ar nelielu “priekštelpu”. Braucienos pa Latviju izmantoju prastu sintētisku ķīniešu guļammaisu, pagājušā gadsimta beigās pirktu kādā makšķernieku veikalā par Ls 5. Vasaras apstākļiem pilnīgi pietiek.

Var ņemt līdzi siltāku guļammaisu un mazāk silto drēbju gulēšanai. Zem guļammaisa klāju divus vingrošanas paklājus, meitai – piepūšamo matraci. Edgars izmanto krietni mazāku telti bez priekštelpas un lielāku, piepūšamu matraci pa visu telti. Tas ļauj celt telti un gulēt uz nelīdzenas virsmas un jebkādiem kukuržņiem – nekas cauri nebūs jūtams.

Makšķerēšanas piederumi

Neesmu kaislīgs copmanis, kas katrā brīvā brīdī raujas pie ūdens. Drīzāk – svētdienas makšķernieks, kurš mācās un uzsūc katru ieteikumu un katru zinošāku specu padomu. Bērnībā kādu gadu, divus – aizrāvos un copēju biežāk. Tagad makšķerēju tikai piemērotā situācijā bez kategoriska uzstādījuma kautko obligāti izvilkt. Līdz ar to šis būs mans skatījums uz copes piederumiem, ciktāl esmu izskolojies.

Pārstāvu aktīvo copmaņu klasi, kuriem nepatīk ķēpāties ar tārpiem, putrām utt. Tātad lietoju tikai spiningu un mākslīgo ēsmu. To vienmēr var ērti paņemt līdzi – viens kāts un kastīte. Laivu braucienā pa upēm man ir līdzi viens spininga kāts un izturīga 0,2 mm aukla, taču copes guru Edgars mani ir izdresējis līdz 0,18 mm auklai.

Galvenais - auklai jābūt svaigai. Veikalā pērkot auklu, nav jākautrējas to izritināt kādus 30...40 cm un mēģināt pārraut. Svaigu, labu 0,2 mm auklu pārraut būs pagrūti un sāpīgi pirkstiem. Šogad izvēlējos svaigu Mikado un biju ļoti apmierināts. Līdz šim lietoju Stroft, taču tā ir cietāka un tai patīk uzmest “kāpostus” pie spoles.

Tieva aukla ļauj ēsmai “spēlēt” dabiskāk, īpaši, ja tā ir maza un viegla. Arī zivīm būs mazāk aizdomu un metiens izdosies tālāks un precīzāks. Tievāku auklu par 0,20...0,18 mm lietot nebūtu ieteicams, jo vizulim aizķeroties zālēs, būs jāriskē ar vizuļa pazaudēšanu.

Metāla pavadiņu nelietoju principā, jo tas ir vēl viens elements, kas zivis dara uzmanīgas un atbaida. Pārsvarā tās palīdz tikai pret mazo līdaku asajām zobu “ķemmēm”. Lielākām līdakām aukla iestājas starp zobiem un nepārrīvējas.

Laika gaitā esmu sapircis daudz dažādu palielu – vidēji 4. un 5. numura vizuļu, taču copējot mazajās upēs, skatos uz visiem šiem “brīnumiem” ar lielām acīm un saprotu, ka nav ko piesiet auklas galā, jo te cope notiek ar sīkiem un maziem vizulīšiem un vobleriem. Spiningojot Abavas krācēs pat 0. izmēra Mepps rotiņš jau šķita par lielu un prasījās vēl sīkāks.

Nesen atklāju sudraba rotiņu maģisko spēku. Maksā tas salīdzinoši padārgi (roku darbs, Ls 5...7 / gab.), bet ķeras arī labi. Un tas vairāk skaidrojams nevis ar sudraba vizuālajām īpašībām, bet gad ar dzirdo skaņu, ko rotējot rada sudraba lapiņa. Līdz ar to apsudrabota metāla lapiņa nelīdzēs. Tikai “masīvs” sudrabs.

Kāts gan ir visai pagarš – 2,40 m, paredzēts ēsmām no 15-40 g, taču izjustākai spiningošanai mazajās upēs derētu īsāks kāts ap 1,70...1,80 m, paredzēts attiecīgajam ēsmas svaram 2-10 gramiem.

Līdzi noteikti obligāti jāpaņem paliela, stingra pincete āķa izņemšanai, ja tas ierīts dziļi. Protams, jāpadomā par ēsmu dažādību – rotiņiem, voblerīšiem, gumijzivtiņām. Tāpat spiningošanā svarīgi iespējami sīki un izturīgi virpulīši ar karabīnēm ēsmas piesiešanai. Noderēs arī pārējais nepieciešamais, ja radīsies vēlme pārveidot makšķeri par pludiņmakšķeri vai gruntsmakšķeri.

Pārtika un tās sagatavošana laivu braucienā

Šeit uzskaitu tikai to pārtikas minimumu, cik nepieciešams vienam pieaugušajam un vienam bērnam 4...4,5 dienu ilgā laivu braucienā. Konkrēti šis ir mans provianta minimums un mana ēdienkarte, ko arī nākamreiz ņemšu līdzi laivu braucienā, lai nebūtu kā šoreiz, kad paņēmu par daudz ēdamā un pusi atvedu mājās.

Principā, sēžot laivā pārdabiski lielu apetīti neesmu novērojis. Pozitīvi ir tas, ka kaste ar ēdamo ir turpat blakus un var ieturēt nelielas, bet regulāras maltītes.

Rīts parasti iesākas ar karstas tējas vai kafijas krūzi pēc kuras seko auzu putra. Otrās brokastis ieturam pēc pirmās laivošanas stundas. Tad ir kārta maizītēm. Līdzīgi arī pusdienas. Vakariņās apmetnē jau var izvērsties plašāk, folijā pagatavojot noķertās zivis vai sasildot gaļas konservus ar dārzeņiem.

Ūdens – 5 litri. Ūdeni ērtāk paņemt 1,5 litru pudelēs, teiksim negāzēto Everestu 3...4 pudeles. 1 litrs persiku vai plūmju sulas. Uzmundrinājumam var paķert vienu lielo pudeli Nestea.

Maize – 1 sagriezts Lāču maizes kukulis un 2 kliju maizes kukuļi. Sviests viena 200 g paciņa. Sviestu ieteicams izlikt plastmasas traukā ar vāciņu. Te labi noderēja Talsu biezpiena plastmasas trauks. Sviests būs gan sviestmaizēm, gan zivs pagatavošanai folijā. Philadelphia svaigais siers – 1 kastīte. Ja nav pārāk karsts, pirmajai dienai var paņemt pudeli Talsu kefīra.

Lāču maizi pirms ņemšanas līdzi, izžāvēju tosterī – tad tā apžūst un kļūst vēl gardāka.

Mums iegaršojās sviestmaizes ar sieru un tomātu, tāpēc - siers – 0,5 kg. Tomāti – kādi 15 gab. Gurķi kādi 10...15 gab. Sviestmaizēm tīri ok ir tuncis augu eļļā. RIMI gadījās nopirkt spāņu tunci iepakojumā pa trim 80 gramu kārbiņām. Laivu braucienā “likvidēju” 6 bundžiņas. Garšīgs, nesatur E-brīnumus un viena kārbiņa vienā ēdienreizē ir tieši kā “dakteris izrakstījis”. Gaļas konservi šajā ziņā visi kā viens ir pārbāzti ar E-vielām no kurām briesmīgākais ir nātrija nitrīts jeb E250.

Meitai garšo graudaugu pārslas līdz ar to ņemam vienu paku pārslu un vienu litru “nedzīvā” un mūžīgi svaigā piena Lāse. Tāpat “uz urrā” tika apēsti kādi 8 banāni, 3 āboli un četri 0,2 l zemeņu Lāsēni. Regulārai mutes kustināšanai var paņemt pāris paciņas RIMI fasējuma studentu brokastu. No rītiem esmu iecienījis auzu putru, ko braucieniem nopērku ātri pagatavojamajās 35 g paciņās. Kopā 4..5 dienām – 12 paciņas.

Šādos braucienos līdzi vienmēr ir cukurs, tēja vai kafija, kas iebērti nelielās bundžiņās. Sāls un garšvielas noderēs vakarā gatavojot noķertās zivis. Šim nolūkam man kalpo litra saldējuma kastīte ar vāciņu, kurā ir garšvielas - pipari, lauru lapas, maltas dilles, pētersīļi u.c., kā arī sāls.

Zivs sagatavošanai vakariņās noderēs kādi 7 vidēji burkāni, 5 palieli kartupeļi un 3...4 sīpoli. Sīpolus var griezt arī vienkārši uz maizes, bet burkānus – nomizot un pa ceļam pagrauzt. Kartupeļus varēs gan pielikt zivij folijā, gan uzcept ugunskurā.

Pirmajai pilnajai brauciena dienai meitai paņēmu vienu biezpienu “Annele”. Laba ideja būtu paņemt SKY gatavotos salātus, kas vismaz ir ēdami, salīdzinot ar RIMI pārmajonēzētajiem ārprātiem. Ja ir svaigas, uz ūdens labi iet pie dūšas Rubeņu kūpinātās vistu ekstremitātes.

Ūdens uzsildīšanai mans lieliskais palīgs ir Campingaz gāzes deglis tieši uz balona ar vēja aizsargu liesmai, kā arī metāla krūze. Vienu 450 gramu balonu vadāju līdzi jau vairākus gadus un joprojām neesmu izdedzinājis.

Laivu braucienā ņemu līdzi normālus virtuves piederumus – nazi sviesta smērēšanai, asu nazi griešanai un mizošanai, mizošanas nazi, divas dakšas, divas tējkarotes, divas ēdamkarotes, divas bļodiņas, divas krūzes un mazu kadiķkoka dēlīti sviestmaižu pagatavošanai. Tāpat līdzi ir Zewa papīra virtuves dvieļu iepakojums no kura pilnībā tika izlietota tikai puse jeb viens rullis.

Ēdiena cepšanai neaizvietojama ir alumīnija folija un nelielas bieza folija vanniņas, kurās var salikt ēdamo un pārklāt tās ar vēl vairākām folijas kārtām, tādējādi izveidojot noslēgtu sautējamo trauku. Foliju ieteicams izvēlēties biezu, lai tā ugunskurā nesadegtu. Ja būs paņemta plāna folija, nāksies locīt 3...4 kārtās un rezultātā nekāda ekonomija nesanāks. Laikam kvalitatīvākā ir Paclan folija. Vajadzētu izvairīties no Merkant izstrādājumiem, kas ir nedaudz lētāki, taču krietni nekvalitatīvāki.

Citas noderīgas lietas laivu braucienā

Laivojot pa upi kanoe laivā parasti galvenais laivas vadītājs sēž aizmugurē, pasažieris – priekšā. Laivas vidū un galos var ērti salikt mantas.

Laivu braucienā pa Abavu līdzi jāņem tikai viens airis. Otrs būs lieks.

Lai arī cik bomziski neizklausītos, mantu salikšanai un pārvietošanai izcili ērtas ir Centrāltirgū nopērkamās rūtainās stiklauduma somas. Somas ir gana estētiskas, ļoti vieglas, lētas (Ls 2...3 / gab.), ļoti izturīgas un arī samērā ūdensnecaurlaidīgas. Upē peldināt tās gan nevarēs, bet sīku lietu tās izturēs tīri labi. Šajā laivu braucienā pa Abavu izmantoju 2 šādas vidēja izmēra (60 x 50 x 30 cm) somas (nopērkami 7 dažādi izmēri) – vienu “cietajai” pārtikai, otru – drēbēm.

“Mīkstajai” pārtikai jau otro gadu izmantoju plastmasas kasti (50 x 35 x 30 cm) ar vāku. Tā atrodas laivā vistuvāk un tajā glabāju t.s. “mīksto” un "operatīvo" pārtiku – tomātus, banānus, maizi, kā arī citas ēdamlietas, kurām var ātri un ērti piekļūt.

Telti, guļammaisus un paklājiņus salieku 100 litrīgos atkritumu maisos, kurus var ērti sabāzt laivas galos. Ieteicams izvēlēties biezus, izturīgus atkritumu maisus. Rullītī tie pārdodas pa 5 gab. Pilnīgi pietiekami vienam laivu braucienam. Maisi palīdzēs gan pārvietot mantas, bet, galvenokārt, - aizsargās pret lietu un mitrumu.

Vēl var paņemt līdzi pāris iepirkumu maisiņus. Tie noderēs gan atkritumiem, gan citām vajadzībām. Atkritumus laivu braucienā vedam līdzi un izmetam tikai tam paredzētajās vietās. Nekur pa ceļam tos neatstājam.

Lietus gadījumā laivas pārklāšanai ieteicams paņemt līdzi vidēji biezu, apmēram metru platu un 5 metru garu plēvi. Ar to var gareniski pārklāt laivu pa nakti vai arī, ja līst brauciena laikā, – pārklāt pa vidu saliktās mantas. Kolēģis Edgars lieto plēvi arī telts pārklāšanai, taču, ja telts ir pietiekami laba, bez tās var iztikt. Plēves var nopirkt lielajos celtniecības veikalos.

Laivas piesiešanai atsevišķās vietās ļoti noderēs izturīga, kādus 5 m gara sintētiska aukla (~5 mm diametrā). Tādas pārdod ceļojumu veikalos.

Pašam vienmēr līdzi ir universāls Šveices nazis un izolācijas lenta. Tāpat svarīgi paņemt līdzi nepieciešamākos medikamentus – aktīvo ogli, remantadīnu, plāksterus, marles saiti, nedaudz vates un kādu dezinficējošu šķidrumu. Laivu braucienā var gadīties visas iespējamās lietas kā piemēram, saindēšanās ar pārtiku, ērces kodums, nobrāzumi, apdegumi, sīkas grieztas brūces, galvassāpes un tml.

Tāpat laivu brauciens pa upi nav iedomājams bez lukturīša. Vakarā tam vienmēr jābūt pa rokai. Visērtākie ir LED uz galvas liekamie lukturīši.
Kājas pumpis noderēs piepūšamo matraču ikvakara uzpildei. Malkas sagādei vēlams neliels cirvis un/vai rokas fuksītis. Pilnīgi pietiks viens šo priekšmetu komplekts uz visu kompāniju laivu braucienā.

Mobilo telefonu ieteicams maksimāli uzlādēt tieši pirms izbraukšanas un glabāt drošā, sausā vietā. Es to slēdzu ārā laikā, kad tas nav nepieciešams, lai baterija iztur visas dienas.

Ja lieto brilles, ieteicams padomāt par briļļu auklu, lai tās nejauši neiekrīt ūdenī. Lietus gadījumā noderēs arī caurspīdīgs orentieristu cepures nags - kas pasargā brilles no lietus.

Personiskās higiēnas lietas paliek katra paša ziņā, taču par vienu rullīti tualetes papīra gan atļaušos atgādināt.

Cik maksā laivu brauciens 4 dienām

Laivas noma izmaksās Ls 30...35, pārtika – ap Ls 25...30, neliels makšķerēšanas piederumu apgreids ap Ls 10...15 plus transports līdz laivošanas vietai ap Ls 10...15. Kopā ap Ls 75...95.

Ceru, ka galveno pieminēju un šī informācija palīdzēja labāk sagatavoties laivu braucienam pa upi. Ja esmu ko aizmirsis – droši komentē!

Novertē šo rakstu!

Komentāri (0)